Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 grudnia 2020
KONIEC 2020 - PODSUMOWANIE ROKU
Rok 2020 przyniósł całemu światu nowe wyzwania i trudności. Litewsko – Polsko – Ukraińska Brygada również zmagała się z tymi problemami, bezpośrednio wpływającymi na jej codzienne funkcjonowanie i zadania.

Na początku roku pracownicy i żołnierze LITPOLUKRBRIG stanęli przed zadaniem stworzenia zupełnie nowych procedur organizacji codziennej pracy dostosowanej do zagrożenia epidemią COVID 19. Sekcja medyczna stała się komórką szybkiego reagowania w brygadzie. Każdego dnia personel sekcji sprawdzał wszystkich pracowników i żołnierzy, aby upewnić się, że COVID 19 nie przedostał się do rodziny LITPOLUKRBRIG.

Wraz z początkiem roku sztab wprowadził zmiany w planach szkoleniowych, które miały na celu utrzymanie międzynarodowej współpracy, przeprowadzenie kursów, szkoleń i ćwiczeń w możliwie najszerszym zakresie i na jak najwyższym szczeblu. W 2020 roku w LITPOLUKRBRIG przeprowadzono serię treningów radiowych, Trening Sztabowy pk. BRAVE BAND 20 z udziałem mentorów z Gwardii Narodowej Kalifornii, Illinois i Pensylwanii, a także trening sztabowy BRAVE BAND #2 z afiliowanymi pododdziałami brygady. Należy wspomnieć, iż w 2020 roku odbyło się pierwsze wspólne szkolenie strzeleckie dla żołnierzy litewskich, polskich i ukraińskich na strzelnicy w Lublinie, które okazało się wspaniałą okazją do integracji żołnierzy oraz wymiany praktycznych umiejętności strzeleckich.

Dodatkowo, Sztab Brygady był zaangażowany w szkolenie realizowane przez Wspólną Międzynarodową Grupę Szkoleniową – Ukraina (JMTG-U) oraz przeprowadził coroczny kurs Oficerów Sztabów Brygad i Batalionów na Ukrainie. Warsztaty takie jak "Informacyjne Przygotowanie Pola Walki", CIMIC, szkolenia medyczne oraz konferencja "Planowanie i organizacja wsparcia medycznego państw NATO" miały ogromny wpływ na poszerzenie wiedzy, umiejętności oraz wymianę doświadczeń personelu uczestniczącego w powyższych przedsięwzięciach.

Po raz pierwszy w historii, międzynarodowe ćwiczenie RAPID TRIDENT 20 przeprowadzono w nowej formie. LITPOLUKRBRIG w roli dowództwa przełożonego wyższego szczebla (HICON) został podzielony na dwa zespoły i realizował zadania ze Stanowiska Dowodzenia zlokalizowanego w Lublinie oraz w Centrum Szkolenia Bojowego w Jaworowie na Ukrainie.

Biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia związane z COVID 19, sportowcy LITPOLUKRBRIG byli w stanie zdobyć 1 miejsca w zawodach strzeleckich, spławikowym pucharze wędkarskim, Mistrzostwach Polskich Sił Zbrojnych w biegu na orientację oraz lokalnych turniejach piłki nożnej na Lubelszczyźnie. 

Oprócz działań szkoleniowych brygada brała udział w organizacji i przeprowadzaniu oficjalnej wizyty ministrów spraw zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy. Kolejną ważną wizytą było spotkanie ministrów obrony trzech krajów w trakcie 5 rocznicy powstania LITPOLUKRBRIG. Podczas tego wydarzenia po raz pierwszy w historii zorganizowano wystawę fotograficzną "LITPOLUKRBRIG w obiektywie". Ekspozycja poświęcona była historii jednostki i została zaprezentowana na Placu Litewskim w Lublinie, wzbudzając duże zainteresowanie zaproszonych gości i mieszkańców miasta.

Rok 2020 okazał się znaczący dla LITPOLUKRBRIG. Personel brygady dostosował się do nowych procedur i wyzwań związanych z sytuacją epidemiologiczną realizując zadania na bardzo wysokim poziomie oraz osiągając założone cele W uznaniu naszych wysiłków, po raz pierwszy Brygada otrzymała zadanie od przełożonych do zaplanowania i przeprowadzenia międzynarodowego ćwiczenia THREE SWORDS 21 na Ukrainie. Głównym celem ćwiczenia będzie szkolenie pododdziałów afiliowanych pod przewodnictwem Dowództwa LITPOLUKRBRIG.

LITPOLUKRBRIG to niezwykła jednostka, w której trzy narody współpracują razem pod hasłem:

LITPOLUKRBRIG - UNITED FOR PEACE & WE ARE STRONGER TOGETHER.

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego
Radziszewskiego 4
20-031 Lublin
tel. 261183000
fax. 261183018

    
  • english version
  • BIP