BIP
Dowódca Brygady 
Change version

Pułkownik Dmytro Bratishko

Dowódca LITPOLUKRBRIG

 

Pułkownik Dmytro Bratishko urodził się 19 października 1978 r. w Doniecku na Ukrainie. Jego kariera wojskowa rozpoczęła się, kiedy wstąpił do wojskowego liceum w 1993 roku w wieku 15 lat. W 2000 roku ukończył Wydział Wojsk Powietrzno-Desantowych na Akademii Wojskowej w Odessie i awansował na stopień podporucznika.

Swoją zawodową służbę wojskową rozpoczął w 80 Pułku Powietrzno-Desantowym jako dowódca plutonu. Zajmował różne stanowiska, od dowódcy plutonu po szefa sztabu batalionu powietrzno-desantowego. W 2002 r. pułkownik Bratishko został wysłany do Kosowa w ramach polsko-ukraińskiego batalionu pokojowego "KFOR". W 2005 r. był dowódcą plutonu 81 Grupy Taktycznej w prowincji Wasit w Iraku Centrum Południe MND.

W 2009 r. Pułkownik Bratishko został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 2 batalionu powietrzno-desantowego 80 Pułku. W 2011 r. ukończył Akademię Obrony Narodowej i został wyznaczony na stanowisko Szefa Obrony Powietrzno-Desantowej 80 Pułku Powietrzno-Desantowego. W 2013 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 3 Grupy Taktycznej 3 batalionu powietrzno-desantowego 80 Brygady Bojowej. Brał udział w operacjach antyterrorystycznych w obwodach Doniecka i Ługańska na Ukrainie. Od 2016 roku pułkownik Bratishko pełnił funkcję Zastępcy Dowódcy 80 Brygady Powietrzno-Desantowej we Lwowie na Ukrainie.

Uczestniczył i pomyślnie ukończył następujące kursy:

-     Wielonarodowe planowanie ćwiczeń" (Czarnogóra, 2017 r.)

-     Szkolenie dla wielonarodowych oficerów sztabowych" (Ukraina, 2017 r.)

-     Terminologia wojskowa Standardy NATO i ONZ" (Ukraina, 2017 r.)

Pułkownik Bratishko ma na swoim koncie ponad 100 skoków spadochronowych.

Jest żonaty, ma córkę. Pasjonują go różne dyscypliny sportowe i aktywne spędzanie czasu.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych