BIP
Insygnia 
Change version

 

Odznaka LITPOLUKRBRIG przedstawia trzy miecze i flagi państwowe Litwy, Polski i Ukrainy na niebieskim tle. Powyżej flag i mieczy znajduje się nazwa Brygady - LITPOLUKRBRIG.

Myśląc o mieczu, pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi na myśl jest arystokracja, królestwo i rycerstwo, ale przede wszystkim bitwa i wojna. Z racji, że miecz składa się jedynie z głowni i rękojeści, a to połączenie tworzy formę krzyża, miecz symbolizuje ideę jedności, solidarności i harmonii. Starożytni otaczali miecz czcią. W Średniowieczu miecz był symbolem obrony, sprawiedliwego wyroku oraz wolności osobistej. Był symbolem sukcesu i zwycięstwa, wiązał się z rycerskimi cnotami jak niewinność i czystość. Symbolizował prawo, sprawiedliwość i odwagę, honor i uczciwość. Miecz jako broń był zawsze łączony z oczyszczającym elementem ognia. Z powodu jego kształtu i stalowego połysku, jest łączony z ogniem i płomieniem. Miecz symbolizuje sprawiedliwość, skromność, roztropność i pokój.

Flaga państwowa Litwy

Jak w przypadku większości państw - kolory na fladze Litwy - mają znaczenie symboliczne: żółty jest kolorem wschodu słońca i oznacza szlachectwo i uczciwość, zielony odnosi się do wegetacji i jest symbolem życia i nadziei a czerwony jest kolorem krwi i łączony jest z miłością, odwagą oraz poświęceniem dla ojczyzny. Żółty i zielony symbolizują razem krajobraz Litwy (pola i lasy), czerwony - przelaną krew.

Flaga państwowa Polski

Flaga składa się z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Kolory te są odwzorowaniem godła państwowego, które przedstawia białego orła na czerwonym tle. Zgodnie z zasadami herbarza, górny pas reprezentuje białego orła a dolny pas - tarczę herbową. Są one symbolami: biały reprezentuje srebro co oznacza także wodę i czystość duchową. Czerwony jest symbolem ognia i krwi co oznacza odwagę i męstwo.

Flaga państwowa Ukrainy

Flaga państwowa Ukrainy jest jednym z ukraińskich symboli. Flaga jest podzielona na poziome pasy: niebieski i żółty. Niebieski odnosi się do koloru nieba i jest interpretowany jako symbol pokoju. Żółty odnosi się do koloru zboża będącego symbolem ziemskiej obfitości.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych